Aktualny przebieg procesu zgłaszania oraz szacowania szkód łowieckich kształtuje ustawa – Prawo łowieckie (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1173).
Szkody mogą zostać wyrządzone przez zwierzęta, tj.: dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny, jak również przez samych myśliwych podczas polowania.
Szkody łowieckie mogą powstać w uprawach i płodach rolnych. Uprawą rolną jest każda uprawa prowadzona na gruncie rolnym. Oznacza to więc, że każda szkoda powstała czy to poprzez działanie zwierząt, czy myśliwych na gruncie rolnym będzie stanowić szkodę łowiecką.
Odpowiedzialność finansową za szkody łowieckie ponosi:
- dzierżawca obwodu łowieckiego (najczęściej koło łowieckie) lub zarządca obwodu łowieckiego – w przypadku szkód wyrządzonych przez dziki, jelenie, daniele i sarny, na obszarach obwodów łowieckich polnych i leśnych; odszkodowanie jest wypłacane z funduszy własnych koła łowieckiego;
- Skarb Państwa:
a) w przypadku szkód wyrządzonych przez zwierzęta łowne objęte całoroczną ochroną (łoś), na obszarach obwodów łowieckich leśnych; odszkodowanie jest wypłacane ze środków budżetu państwa przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe;
b) w przypadku szkód wyrządzonych przez zwierzęta łowne objęte całoroczną ochroną (łoś) na obszarach obwodów łowieckich polnych oraz obszarach niewchodzących w skład obwodów łowieckich oraz wyrządzonych przez dziki, jelenie, daniele i sarny na obszarach niewchodzących w skład obwodów łowieckich; odszkodowanie jest wypłacane ze środków budżetu państwa przez przez zarząd województwa.
Wniosek o szacowanie szkód, w tym ustalenie wysokości odszkodowania, składa właściciel albo posiadacz gruntów rolnych – w zależności od tego, kto jest właścicielem uprawy prowadzonej na gruncie rolnym, w obszarze którego wystąpiła szkoda. Wniosek, w formie pisemnej, należy złożyć do dzierżawcy albo zarządcy obwodu łowieckiego w terminie umożliwiającym dokonanie oszacowania szkód, a więc w terminie jak najkrótszym od jej wystąpienia, czy też zauważenia.
Wniosek powinien następujące elementy:
- imię i nazwisko albo nazwę, adres miejsca zamieszkania albo adres i siedzibę oraz numer telefonu poszkodowanego (czyli właściciela lub posiadacza gruntów rolnych – w zależności od sytuacji kto jest właścicielem uprawy);
- wskazanie miejsca wystąpienia szkody;
- wskazanie rodzaju uszkodzonej uprawy lub płodu rolnego.
Oględzin uprawy należy dokonać bezzwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku o szacowanie szkody.
Szacowania szkód oraz ustalania wysokości odszkodowania dokonuje zespół składający się z przedstawiciela wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego, przedstawiciela dzierżawcy albo zarządcy obwodu łowieckiego oraz poszkodowanego. W tym miejscu wskazuję, że nieobecność dwóch pierwszych przedstawicieli nie wstrzymuje procedury szacowania.
Szacowanie szkody obejmuje dwa etapy. Pierwszym są oględziny, które należy traktować jako wstępne szacowanie szkód łowieckich, a które powinny odbyć się niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni od złożenia wniosku o odszkodowanie łowieckie. Po oględzinach przedstawiciel obwodu łowieckiego powinien sporządzić protokół w trzech kopiach (po jednej dla każdego uczestnika oględzin).Drugim etapem jest zaś szacowanie ostateczne w uprawach rolnych, których dokonuje się bezpośrednio przed zbiorem uprawy, najpóźniej w dzień zbioru uprawy, a w przypadku szkód wyrządzonych w płodach rolnych, wyrządzonych przez dziki na łąkach i pastwiskach oraz skód powstałych i zgłoszonych bezpośrednio przed zbiorem uprawy – w terminie 7 dni od daty otrzymania wniosku o szacowanie. Podobnie jak po oględzinach, również po szacowaniu ostatecznym przedstawiciel obwodu łowieckiego powinien sporządzić protokół (z uwzględnieniem kopii dla każdego uczestnika oględzin).
Taka kolejność ma na celu zapewnienie poprawnego i możliwie rzetelnego ustalenia wysokości wynagrodzenia za powstałą szkodę.W zależności bowiem od rodzaju i stanu uprawy w momencie wyrządzenia szkody, jak i od późniejszych warunków wzrostu, mogą występować duże różnice w ostatecznym szacunku strat ilościowych i jakościowych.
Od ustaleń przyjętych do protokołu oględzin, jak i protokołu ostatecznego oszacowania szkody, poszkodowanemu oraz dzierżawcy albo zarządcy obwodu łowieckiego przysługuje odwołanie do nadleśniczego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkody lub dyrektora regionalnej dyrekcji Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, jeżeli obwód łowiecki, na terenie którego wystąpiła szkoda, został wyłączony z wydzierżawiania i przekazany w zarząd właściwego miejscowo nadleśnictwa.
Odwołanie wnosi się w terminie 7 dni od dnia podpisania któregoś z ww. protokołów. W celu rozpatrzenia odwołania nadleśniczy lub jego przedstawiciel niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania, dokonuje odpowiednio oględzin lub szacowania ostatecznego. Następnie, w terminie 14 dni od dnia otrzymania odwołania, wydaje decyzję ustalającą wysokość odszkodowania.
Wypłaty odszkodowania dokonuje dzierżawca albo zarządca obwodu łowieckiego w terminie 30 dni od dnia sporządzenia protokołu ostatecznego szacowania szkodypod warunkiem, że nie złożono odwołania od ustaleń szacowania szkody, ponieważ odwołanie wstrzymuje bieg terminu wypłaty odszkodowania do dnia doręczenia decyzji nadleśniczego w sprawie odszkodowania, wydanej w ramach procedury odwoławczej.
Co więcej, poszkodowany i dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego niezadowolony z decyzji ustalającej wysokość szkody, może wnieść powództwo do sądu powszechnego właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkody w terminie do 3 miesięcy od dnia otrzymania decyzji.
Tak skonstruowany model postępowania w sprawie o ustalenie odszkodowania za szkodę łowiecką pozwala na sprawne i rzetelne określenie jego wysokości, jednak pod warunkiem, że każdy z podmiotów zaangażowanych w postępowanie wykona w terminie ciążące na nim obowiązki.
Jeżeli dzierżawca albo zarządcaa obwodu łowieckiego zobowiązany do wypłaty odszkodowania nie przystąpił do szacowania szkód, poszkodowany może albo złożyć skargę na bezczynność organu do sądu administracyjnego, albo wystąpić o zapłatę odszkodowania do sądu powszechnego.
Końcowo wskazuję, że odszkodowanie nie przysługuje:
- osobom, którym przydzielono grunty stanowiące własność Skarbu Państwa jako deputaty rolne na gruntach leśnych;
- posiadaczom uszkodzonych upraw lub płodów rolnych, którzy nie dokonali ich sprzętu w terminie 14 dni od dnia zakończenia okresu zbioru tego gatunku roślin w danym regionie, określonego przez sejmik województwa w drodze uchwały;
- posiadaczom uszkodzonych upraw lub płodów rolnych, którzy nie wyrazili zgody na budowę przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego urządzeń lub wykonywanie zabiegów zapobiegających szkodom, z wyłączeniem szkód wyrządzonych przy wykonywaniu polowania oraz szkód, które powstałyby niezależnie od wzniesienia urządzeń lub wykonania zabiegów, na które posiadacz uszkodzonych upraw lub płodów rolnych nie wyraził zgody;
- za szkody nieprzekraczające wartości 100 kg żyta w przeliczeniu na 1 hektar uprawy;
- za szkody powstałe w płodach złożonych w sterty, stogi i kopce, w bezpośrednim sąsiedztwie lasu;
- za szkody w uprawach rolnych założonych z rażącym naruszeniem zasad agrotechnicznych;
- za szkody, w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny lub przy wykonywaniu polowania. powstałe na nieruchomościach, w odniesieniu do których właściciel albo użytkownik wieczysty złożył oświadczenie o zakazie wykonywania polowania,do dnia następującego po dniu:
a) w którym oświadczenie o zakazie wykonywania polowania zostało cofnięte albo
b) w którym organ właściwy do wydzierżawienia obwodu łowieckiego albo minister właściwy do spraw środowiska lub dzierżawca albo zarządca obwodu łowieckiego dowiedział się o wygaśnięciu zakazu wykonywania polowania albo
c) zawiadomienia o cofnięciu oświadczenia o zakazie wykonywania polowania organu właściwego do wydzierżawienia obwodu łowieckiego albo ministra właściwego do spraw środowiska.